Menu

Jak nedostat pokutu, ale snaha se cení.

V současné době jsou vymýšleny způsoby, jak dostat z podnikatelů více peněz. Důvodů pro udělení pokut je dost, ale další přibudou.

Bude udělována pokuta za „ztížení výběru daní“. Co to znamená sice nevíme, ale finanční správě to jistě nebude vadit. Přesto zkusím alespoň pár rad, jak se pokutě vyhnout a to zejména v oblasti DPH a kontrolního hlášení.

Pokud si podnikatel sestavuje DPH a kontrolní hlášení sám, jistě nebude na škodu si zřídit datovou schránku. Správce daně má povinnost doručovat do datové schránky, přičemž výzva k opravě je doručena 10. dnem dodání do datové schránky. Jednoduchým nastavením v notifikaci datové schránce se podnikatel dozví, co mu je doručováno a dle obsahu dodávané zprávy pak datovou schránku otevře právě desátý den. Poté má dalších 5 pracovních dnů na splnění výzvy, tj. buď opravy kontrolního hlášení či potvrzení původně uvedených údajů. V ideálním případě má tedy cca 17 dnů (vč. sobot, nedělí či státních svátků) na reagování na výzvu.

Další možností je svěřit sestavení DPH a kontrolního hlášení účetní či daňovému poradci. Pak všechnu starost přenese na jiný subjekt. Je však nutné vzít v úvahu, že za splnění povinnosti stále odpovídá podnikatel. Je nutné si ověřit, zda pověřený subjekt bere povinnosti podnikatele „jako své vlastní“, tj. že se na něj může spolehnout.

Dobrá účetní či daňový poradce podnikatelům ušetří mnoho starostí a peněz a v době odevzdávání DPH a kontrolního hlášení ji najdete v kanceláři, nikoli na dovolené.