Menu

Ze života malého českého podnikatele

Vždy si myslím, že už mě v mé více jak 20-ti leté praxi daňového poradce nemůže nic překvapit.

No může. Když za mnou přišel jeden malý český podnikatel, byl v zoufalé situaci, neboť mu doměřili částku přesahující 1 milion korun na dani z příjmů. Pan podnikatel nerozumí dani z příjmů ani DPH o nic víc, než většina obyvatel této země. Kdo by se také divil při jejich složitosti. Protože byl veden dobrými úmysly, najal si ke zpracování svých dani paní účetní. Měla živnostenský list k této činnosti, tedy z pohledu podnikatele udělal vše pro to, aby měl své daňové povinnos ti v pořádku. Tedy alespoň si to myslel.

Seznámila jsem se s platebními výměry a protokoly o kontrole a nestačila jsem se divit. Paní účetní byla velice vtipná, zaúčtovala každý druhý výpis z účtu a při kontrole odpovídala na otázky správce daně „nevím, tak to doměřte“. A říkala to tak dlouho, až činila nezaplacená daň 1.200 tisíc korun. Vždyť z jejího se to platit nebude.

Protože mi to bylo vážně divné, prohlédla jsem si to zmíněné účetnictví. Nejen, že tam chyběly zaúčtované výpisy, ale seznámila jsem se se všemi klienty paní účetní, neboť v rámci šetření papírem používala všechny možné papíry, bez ohledu na to, že obsahovali údaje jiných firem. Chyběl tam peněžní deník nyní již našeho klienta (tedy základ pro daňovou evidenci) i seznamy faktur. I zavolala jsem paní účetní, abych z ní tyto podklady dostala, neboť jsem je potřebovala, abych mohla účtovat další období. Byl to boj, ale po několika měsících jsem je z ní vítězně dostala. Sice chabé kvality, ale alespoň něco. Nedalo mi to a zeptala jsem se, proč „pustila z ruky“ nekompletní účetnictví. Její reakce mě opravdu šokovala, prý tady není od toho, aby někomu něco připomínala. Co přinesl to přinesl, zbytek je jeho problém. No také přistup.

Můj klient je velice pracovitý člověk a již 3. rokem splácí doměřenou daň. Nyní by tento příběh mohl skončit. Ovšem stále ještě ne. Po dvou letech poctivého splácení, kdy je můj klient 12 hodin denně v práci si finanční úřad vzpomněl, že není ještě dost potrestaný. I ozvala se Policie ČR, neboť finanční úřad podal trestní oznámení pro krácení daně. Tedy začal docházet na policii a nyní již k soudu a pracuje o trochu víc v noci. Já jen doufám, že zdravý rozum zvítězí a z mého klienta se nestane ještě delikvent.

Přeji všem, aby měli šťastnou ruku při výběru účetní. Třeba takovou, která po Vás pořád něco chce, protože jí není jedno, že Vaše účetnictví nebude obsahovat vše co má.